Enerji dengesi, tüketilen besinler ve normal vücut fonksiyonları (Örn. metabolik süreç- ler) ile fiziksel aktivitelerle harcanan enerji arasındaki ilişkiyi ifade eder. Tüketilen besinlerden alınan enerji ve fiziksel aktiviteyle harcanan enerji kontrol altına alınabilir ve vücut ağırlığı yönetilebilir.

Enerji alımı ve harcamasını etkileyen etmenler şu şekildedir:

Yaşam sürecinde vücut ağırlığındaki artışı önlemek ve vücut ağırlığını korumak önemlidir. Kilo aldıktan sonra ideal vücut ağırlığına ulaşmak uzun süre alır ve büyük çaba gerektirir. Bu nedenle enerji dengesine dikkat edilmesi, vücut ağırlığının korunmasını sağlar.

Enerji dengesinin sağlanmasında besin alımının yaşa, cinsiyete, fizyolojik duruma (Gebelik ve emzirme) ve fiziksel aktivite düzeyine göre önerilen günlük ihtiyaçlar doğrultusunda olması gerekmektedir. Vücut ağırlığının korunması için günlük diyetle alınan enerji ile harcanan enerji eşit olmalıdır. Harcanandan çok enerji alımı vücut ağırlığında artışa, harcanandan az enerji alımı ise vücut ağırlığında kayba neden olmaktadır. Enerji dengesinin sağlanması ve vücut ağırlığı yönetimini başarılı bir şekilde sürdürebilmek için günlük enerji gereksinimlerini bilmek, o doğrultuda yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir.

Büyüme ve gelişme, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin gereksinim kadar alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına yeterli ve dengeli beslenme denir. Kişinin günlük gereksinimi olan enerji; yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Sağlıklı vücut ağırlığının sürdürülmesinde günlük diyetin enerjisi, bireyin gereksinimi kadar olmalıdır.

Kaynak:
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi 2015

Dengeli Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sağlığa Zararlı “trans yağlardan” nasıl uzak durabilirim?

Kaynağına göre yağları hayvansal ve bitkisel yağlar olmak üzere iki gruba ayırıyoruz. Hayvansal yağlar kolesterol ve trans yağ içerirler. Zeytinyağı, ay çiçek yağı, mısır yağı ve margarin gibi bitkisel kaynaklı yağlar ise kolesterol ve trans yağ içermezler. Bu nedenle, kandaki kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün de yükselmesine neden olurlar.

Tüm Soruları Gör

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar