Uzman Görüşü

Uzman Görüşü

PROF. KRZYSZTOF KRYGIER
VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ YAĞLAR VE
GIDA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BAŞKANI

Yüksek kaliteli yumuşak margarinler, modern üretim metodları sayesinde uzun yıllardır neredeyse hiç trans yağ bulundurmamaktadır (ortalama %1’i geçmemektedir.). Modern yumuşak margarinler, ayrıca diğer yağlara kıyasla daha az doymuş yağ içermektedir. Bitkisel yağlar ve margarinler, tereyağı gibi hayvansal yağlara göre çok daha iyi bir alternatiftir.

Prof. Dr. Ingeborg Brouwer
Tıp Doktoru ve Beslenme Uzmanı

Yumuşak margarinlerin yağlı asidit bileşimi, Omega 6 ve Omega 3 gibi doymamış yağlar içerdiğinden iyidir. Vücudumuz Omega 6 ve Omega 3’ü kendisi üretemediği için bu yağlar önemlidirler. Vücudumuzun doğru çalışabilmesi için yediğimiz yemeklerde bu yağlardan yeterli miktarda olduğundan emin olmalıyız. Eğer çevrenizdekiler size, sağlığıma zararlı olduğu için margarinden uzak duruyorum derse onlara yumuşak margarinlerdeki yağların sağlığa faydalı olduğunu gösteren birçok bilimsel araştırma olduğundan bahsedin. Yumuşak margarinlerde endişelenmenize neden olacak hiçbir şey yoktur. Çünkü yıllar içerisinde margarin yapım süreci değişti. Bitkisel yağları margarine dönüştürme sürecinde ‘trans yağlar’ margarinden çıkarıldı. Bu nedenle insanların bahsettiği ‘sağlık riski’ gerçek değildir.

DONG D WANG HARVARD ÜNİVERSİTESİ
KAMU SAĞLIĞI BÖLÜMÜ DOKTORA ÖĞRENCİSİ

Yüksek kaliteli bir çalışmanın sonuçları; güncel beslenme önerileri olan tereyağı, hayvansal yağı ve kırmızı ette bulunan doymuş yağı, bitkisel ürünlerdeki doymamış yağ ile değiştirme önerisini desteklemektedir.

Dr. Christoffer Andersen
Fizyolog

‘Danimarkalı beslenme prensipleri ve sağlıklı bir beslenme için 10 yeni Nordik beslenme önerisi’ yakın zamanda yayınlandı ve temeli bilimsel araştırma sonuçlarına dayalı olan bu yazıdaki 10 öneri şunlar:

  1. Çeşitli fakat ölçülü beslenin. Fiziksel olarak aktif olun
  2. Bolca meyve ve sebze yiyin.
  3. Balık yiyin.
  4. Tam tahıllı ürünleri tüketmeyi tercih edin.
  5. Yağsız ve soğuk etleri tercih edin.
  6. Yağ oranı düşük süt ürünlerini tercih edin.
  7. Daha az doymuş yağ yiyin.
  8. Daha az tuzlu yiyecek yiyin.
  9. Daha az şeker yiyin.
  10. Bol su için.

Doymuş yağ tüketim oranını azaltmak için margarin tüketimi desteklenmektedir. Bu beslenme prensipleri Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanlığının öncülüğünde tasarlanmıştır. Bu sürece Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, beslenme enstitüleri, tüketici organizasyonları, sivil toplum örgütleri ve yemek endüstrisi de dahil olmuştur. Danimarkalı beslenme prensipleri Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.