Günümüzde şehirleşme, ekonomik gelişme ve küreselleşme, yaşam biçiminde ve beslenme şeklinde değişikliklere yol açmıştır.

Bu değişikliklerin neden olduğu en önemli sorunlardan biri şişmanlıktır. Şişmanlık (Obezite) vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizması bozukluğu olup tembel yaşam, fiziksel aktivite yetersizliği ve sağlıksız beslenme gibi modern yaşamın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Şişmanlık, günlük besinlerle alınan ve harcanan enerji arasındaki dengesizliktir.

Sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmak ve korumak, kaliteli bir yaşam sürdürmek için önemlidir. Davranışsal, çevresel ve genetik etmenler gibi birçok etmen bireyin vücut ağırlığını etkilemektedir. Tüm dünyada ve Türkiye’de şişmanlık görülme sıklığı ile birlikte kronik hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır.

Kaynak:
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi 2015

Dengeli Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sağlığım için ihtiyacım olan yağları nasıl alabilirim?

Aynı yiyecek gruplarında olduğu gibi yağları da kendi içerisinde dengelemek gerekiyor. Bu nedenle gün içerisinde tüketilmesi gereken yağ miktarını bir birim mısır özü ya da ayçiçek yağı, iki birim zeytin yağı ve bir birim tereyağı ya da margarin olarak ayırmak gerekiyor. Bu şekilde bir denge sağlanırsa bütün yağlardan yeterli ve dengeli miktarda alınmış olur.

Tüm Soruları Gör

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar