Etiket Okuma

Besin etiketleri, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdaların “kimlik kartları”dır.

Tüketicilerin satın alma sırasında bazı hususlara dikkat etmeleri, gıda işletmecilerinin ise mevzuata uygun gıda üretimi, satışı ve dağıtımı yapmaları gerekmektedir.

“Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği” ’ne uygun olarak etiketlenen gıdalarda aşağıdaki “zorunlu etiket bilgileri” aranmalıdır.Gıda etiketlerinde günlük karşılama miktarı (GKM)

Gıda üreticilerinin gönüllü uygulamasına imkân veren “Günlük Karşılama Miktarı (GKM)” bilgisi, tüketime hazır olan gıdanın bir porsiyonunun enerji ve besin ögeleri için verilen referans alım düzeylerinin % olarak ne kadarını karşıladığını göstermektedir. GKM bilgileri Şekil 6.1’ de verildiği gibi gıdanın bir porsiyonunun ne kadar “enerji, şeker, toplam yağ, doymuş yağ ve tuz” içerdiğini bildirmektedir. Bu bilgi “enerji, toplam yağ, doymuş yağ ve tuz” için belirlenmiş olan ortalama referans değerlere göre hesaplanmaktadır. GKM bilgilerinin tümü sağlıklı bir vücut ağırlığına ve aktivite düzeyine sahip ortalama bir yetişkin birey için geçerli olan önerilerdir. Ancak günlük olarak ihtiyaç duyulan enerji ve besin ögesi düzeyleri cinsiyete, yaşa, fiziksel aktiviteye ve diğer faktörlere göre değişebilir. GKM, farklı gıdaların enerji veya besin ögesi miktarlarının karşılaştırılmasına imkân vererek tüketicilerin alışveriş yaparken kendilerine uygun seçimler yapmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle besinler satın alınırken varsa bu bilgiler değerlendirilmelidir.

Kaynak:
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi 2015

Dengeli Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yağ yemeden yaşamak daha mı sağlıklıdır?

Bir çoğumuz yağsız beslendiğimizde daha sağlıklı olacağımızı düşünüyoruz. Oysa yağ, sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biridir. Vücuttaki birçok fonksiyon için yağ gereklidir. Örneğin, A, E, D ve K vitaminlerinin emilimi için yağ gereksinimi vardır. Zeytinyağında bulunan E vitamini vücuda çok değerli katkılar sağlarken margarin de A ve D vitaminleri için bize destek sağlar.

Sağlıklı beslenme bir denge işidir. Yiyecekleri sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler olarak ayırmaktansa, onlar arasında bir denge sağlamak her zaman için en doğru olan yoldur. Önemli olan bir yiyeceği ne zaman, ne sıklıkta ve ne miktarda yediğinizdir.

Tüm Soruları Gör

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar