Beslenme; açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.

1. Besin Çeşitliliği

Yeterli, dengeli, sağlıklı ve keyif verici bir beslenme için bir iki besin türünden çok fazla yemek yerine, değişik tür besinlerden yeteri kadar yenmelidir.

Tek bir besin, değişik renk ve tattaki besinlerle, değişik şekilde hazırlanıp pişirilerek de beslenmede çeşitlilik sağlanabilir.

Türk mutfağının niteliklerinden biri de besin çeşitliliğidir. Bu mutfak kültürü beslenme ilkelerine uygun değişikliklerle sürdürülmelidir.

2. Süt ve Süt Ürünleri Tüketimi

Kaynağı bilinmeyen, denetimsiz sokak sütü satın alınmamalı, pastörize (günlük süt) ve uzun ömürlü (UHT) sütlerin tüketimi sağlanmalıdır.

Tuz miktarı düşük peynir türleri seçilmelidir. Peynir bir gece suda bekletilerek tuz miktarı azaltılabilir.

Hipertansiyon tanısı almış olanlar için de tuzsuz peynir tüketilmesi önem taşır.

3. Atıştırmalıklar

Tohumlar, enerji kaynağı olmaları ve besleyici özellikleri nedeniyle dengeli bir beslenme düzeninin parçası olarak ölçülü şekilde yenmelidir.

Besleyici atıştırmalıklar tercih edin. Kuru-taze meyveler, fındık, ceviz, badem, antep fıstığı gibi sert kabuklu kuru yemişler, leblebiler, mısır, süt, ayran ve kefir ile bitter çikolata iyi birer atıştırmalık olabilir.

4. Sebze ve Meyve Tüketimi

Her gün en az 400 g (en az 5 porsiyon) taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

Taze sebze ve meyve tüketiminde mevsiminde yetişen ürünler tercih edilmelidir.

Özellikle farklı renklerde sebze ve meyve tüketimi günlük diyetin çeşitlendirebilmesi açısından önemlidir.

Sebzelerin beslenmemize katkısı ve önemi birçok vitamin, mineral ve lif desteği sağladıkları için önemlidir. Bu nedenle günlük beslenmemizin bir parçası olarak daha fazla sebze tüketmeliyiz.

5. Balık ve Deniz Ürünleri Tüketimi

Sağlık üzerine olan olumlu etkileri nedeniyle; balık tüketiminin haftada en az 2-3 porsiyon (yaklaşık 300-500 g) olması önerilmektedir.

Pişirme yöntemi olarak buğulama, ızgara, fırında pişirilme yöntemi tercih edilmelidir.

6. Diğer İpuçları

Düzenli ve bilinçli bir şekilde güneş ışınlarına uygun saatlerde maruz kalmak her yaş için D vitamini eksikliğinden korunmada en etkili yoldur.

İçilebilir nitelikteki musluk suyu mutlaka bir süre akıtıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Kaynak:
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi 2015

Dengeli Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi yağlar kalp sağlığı için zararlıdır?

Konu kalp sağlığı olduğunda trans yağlar zararlı yağlar olarak karşımıza çıkıyor. Trans yağların kaynaklarına baktığımızda et, süt-süt ürünleri ve tereyağını görebiliriz. Bitkisel kaynaklı hiçbir yağda trans yağ bulunmaz. Bu nedenle zeytinyağı, ay çiçek yağı, mısır yağı ve bitkisel yağların karışımı olan margarinler trans yağ ve kolesterol içermezler.

Tüm Soruları Gör

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar