Besin işleme yöntemleri nelerdir?

1. Konserve

Besinlerin ısıtılarak, pH değerlerine uygun sıcaklıklarda sterilize edilmesi ve hava geçirmeyen kaplara doldurulması

2. Fermentasyon

Fermantasyon lahana turşusu, kurutulmuş sosis ve yoğurt gibi besinlerin elde edilmesinde kullanıldığı gibi ekmek üretiminde hamurun kabarmasında da kullanılır.

3. Dondurma

Besinlerin soğutularak, bakterilerin zararlı aktivitelerinin azaltılması sağlanır. Bu yöntem meyveler, sebzeler, et, balık ve hazır yiyecekleri korumak ve saklamak için kullanılabilir.

4. Modifiye atmosferde paketleme

Meyve, sebze, et ve et ürünleri ve deniz ürünleri gibi besinlerin raf ömrünü uzatmak için ürün paketinin içindeki hava, genellikle oksijen, karbondioksit ve azot içeren koruyucu bir gaz karışımıyla değiştirilir.

5. Pastorizasyon

Besinlerde bulunan mikroorganizmaların tamamı ısıtma ve soğutma işlemleri uygulanarak yok edilir. Pastörizasyon pastırma, konserve besinler, süt ve süt ürünleri, meyve sularının korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

6. Tütsüleme

Besinin odun ateşinin dumanı ile muamele edilerek ısıl ve kimyasal işlemler aracılığı ile dayanıklılığının arttırıldığı bir uygulamadır. Tütsülenmiş et ve et ürünlerinin önerilen miktar ve sıklıkta tüketimine dikkat edilmelidir.

Dengeli Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yediğimiz yağlar ne işe yarar

Vücudumuzdaki yağlar farklı farklı bir sürü şekilde bize fayda sağlarlar. Derimizin altında bulunan yağ vücut ısısını düzenler. Bazı ihtiyacımız olan vitaminler ise sadece yağlar ile alınabilir. Örneğin, bir bitkisel yağ olan margarin A ve D vitaminleri, zeytinyağı ise E vitamini içerir.

Bunun yanı sıra, yediğimiz yemeklerden aldığımız yağlar midemizi yavaş yavaş terk eder, doygunluk hissi verir, yiyeceklere lezzet ve gevreklik sağlar.

Bir günde aldığımız toplam enerjinin yaklaşık 1/3’ünün yağlardan gelmesi önerilmektedir. Fakat, tüketilen trans yağ miktarının mümkün olduğu kadar azaltılması tavsiye edilir.

2007’den itibaren, üretimde yapılan iyileştirmeler sayesinde bütün margarinler trans yağ içermemektedir. Hazır bisküvi, kek, kurabiye, cips gibi endüstriyel / hazır gıdalar ve pastane ürünlerinde de bu özellikteki margarinlerin kullanıldığını göz önüne alırsak, bu ürünlerde de trans yağ bulunmadığını görmüş oluruz. Bu nedenle tüm bu ürünlerin ambalajlarında “Trans Yağ Yoktur” logosu yer almaktadır.

Üreticiler ve devlet kurumlarının beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2007 senesinden itibaren, Türkiye’de üretilen margarinler trans yağ içermemektedir. (1) Bunun doğrultusunda margarin paketlerinin üzerinde “Trans Yağ Yoktur” işaretini bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kalbinidinlesen.com/kalp-dostu-beslenme/kalp-hastalari-nasil-beslenmeli/kolesterol-
doymus-yag-ve-trans-yag-asitleri
(1)Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği

Tüm Soruları Gör

Kaynak:
1. Monteiro C, Levy R, Claro R ve diğ. A new classification of foods based on the extent and purpose of their prossing. Cad Saude Publica 26(11), 2039-2049. 2010.
2. Floros J, Newsome R, Fisher W ve diğ. Feeding the world today and tomorrow: the importance of food science and technology. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety 9(5), 572–599. 2010.
3. Dwyer J, Fulgoni V, Clemens R ve diğ. Is ‘Processed’ a four-letter word? The role of processed foods in achieving dietary guidelines and nutrients recommendations. American Society for Nutrition 3, 536-548. 2012.
4. Weaver C, Dwyer J, Fulgoni V ve diğ. Processed food: contributions to nutrition. The American Journal of Clinical Nutrition (AJCN) 99(6), 1525-1542. 2014.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar