1. Konserve

Besinlerin ısıtılarak, pH değerlerine uygun sıcaklıklarda sterilize edilmesi ve hava geçirmeyen kaplara doldurulması

2. Fermentasyon

Fermantasyon lahana turşusu, kurutulmuş sosis ve yoğurt gibi besinlerin elde edilmesinde kullanıldığı gibi ekmek üretiminde hamurun kabarmasında da kullanılır.

3. Dondurma

Besinlerin soğutularak, bakterilerin zararlı aktivitelerinin azaltılması sağlanır. Bu yöntem meyveler, sebzeler, et, balık ve hazır yiyecekleri korumak ve saklamak için kullanılabilir.

4. Modifiye atmosferde paketleme

Meyve, sebze, et ve et ürünleri ve deniz ürünleri gibi besinlerin raf ömrünü uzatmak için ürün paketinin içindeki hava, genellikle oksijen, karbondioksit ve azot içeren koruyucu bir gaz karışımıyla değiştirilir.

5. Pastorizasyon

Besinlerde bulunan mikroorganizmaların tamamı ısıtma ve soğutma işlemleri uygulanarak yok edilir. Pastörizasyon pastırma, konserve besinler, süt ve süt ürünleri, meyve sularının korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

6. Tütsüleme

Besinin odun ateşinin dumanı ile muamele edilerek ısıl ve kimyasal işlemler aracılığı ile dayanıklılığının arttırıldığı bir uygulamadır. Tütsülenmiş et ve et ürünlerinin önerilen miktar ve sıklıkta tüketimine dikkat edilmelidir.

Diğer Sorular