Besin işleme yöntemine neden ihtiyaç duyulur?

Besinleri tüketime uygun hale getirir: Tahıl ürünleri, örneğin buğday ve mısır, hasat edildikleri halleri ile insan tüketimine uygun değildir. Öğütme ve ezme gibi işleme yöntemleri, tüketime uygun hale gelmelerine, bu tahıllardan un eldesine ve sonrasında da ekmek, makarna gibi ürünler haline getirir.

Güvenilir besin tüketmemizi sağlar: İşleme, zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırarak besin güvenliğini geliştirir. Pastörizasyon, sterilizasyon, hava geçirmez paketleme ve koruyucuların kullanılmasıdır.

Besin değeri ve besin kalitesini artırır: Besin işleme, besin kalitesini iki şekilde etkileyebilir: Örneğin; D vitamini gibi besinin içerisinde bulunmayan bileşenleri ekleyerek ya da yağ, sodyum veya şeker miktarını düşürerek onu zenginleştirebilir. Besin zenginleştirme uygulamaları veya tuzu azaltılmış ürünler besin değeri ve kalitesini artırmaya örnek gösterilebilir.

Zaman tasarrufu sağlar: İşleme ve paketleme teknolojilerinin gelişmesi ile üretilen hazır, kolay hazırlanan yiyecek ile günümüzde çok değerli olan zaman tasarrufuna yardımcı olabilir. Örneğin; hazır yemekler, paketli salataları, dilimlenmiş ve konserve meyveleri ve sebzeleri hazırlamak için az zaman gerekir ve iş başındayken tüketilebilir.

Ekonomiktir: İşleme, besinlerin maliyetini düşürebilir. Örneğin, dondurulmuş sebzeler taze olanlar ile benzer besin değerine sahiptir, ancak daha düşük bir fiyata sahiptir, önceden hazırlanmıştır, yenilmeyen kısımları içermezler, toplu olarak satın alınabilirler ve daha uzun ömürlüdürler. İşleme, gıdaların raf ömrünü uzatır, israfı azaltır ve dolayısıyla genel olarak besin üretim maliyetlerini düşürür.

Diğer Sorular